Przejdź do treści

Codzienne użytkowanie ekspresu

Prawidłowe czyszczenie ekspresu ciśnieniowego

Przy konserwacji ekspresu ciśnieniowego nie powinniśmy używać żadnych agresywnych środków chemicznych. Wilgotna ściereczka lub gąbka i płyn do naczyń to wszystko, czego potrzebujesz. Elementy wyjmowane można czasem myć zmywarce. Zawsze upewnij się jednak w instrukcji urządzenia.
W zależności od tego, jakiej wody używasz do ekspresu ciśnieniowego, musisz go rzadziej lub częściej odkamieniać. Pomogą w tym specjalne odkamieniacze do ekspresów, pod żadnym pozorem nie stosuj octu. Proces polega zazwyczaj na rozpuszczeniu środka w wodzie i przepompowaniu wody przez ekspres, następnie całą procedurę należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie z czystą, świeżą wodą. Urządzenia automatyczne są też czasem wyposażone w specjalny program automatycznego czyszczenia. Ponownie, upewnij się w instrukcji.

Ciśnieniowy ekspres do kawy to cudowne urządzenie. Modele automatyczne pozwalają cieszyć się pysznym, aromatycznym naparem już za wciśnięciem jednego przycisku. Każdy, kto nie wyobraża sobie życia bez kawy, a posiadał kiedyś już taki sprzęt, wie, że potrafi on odmienić życie. Jak dbać o ekspres ciśnieniowy, żeby móc cieszyć się jego nienaganną i bezawaryjną pracą? Podpowiadamy.

Jeśli chcesz uniknąć problemów, musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać urządzenia, które posiadasz. Najważniejszą kwestią jest zdecydowanie czyszczenie naszego ekspresu ciśnieniowego. Zawsze myj starannie dysze ciśnieniowe oraz system mleczny. Nie zapominaj też o regularnym opróżnianiu pojemnika na fusy. Wszystkie te czynności zapobiegną zatorom i niekontrolowanemu zwiększaniu się ciśnienia. Przemawia też za tym kwestia czysto higieniczna, unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych zapachów i innych, niemiłych niespodzianek. Przed każdym użyciem sprawdzaj poziom wody w zbiorniku, zbyt niski może spowodować zatarcie się pompy wody i nieodwracalnie uszkodzić ekspres. Równie istotny jest dobór odpowiedniej grubości mielenia kawy, szczególnie w prostszych modelach kolbowych. Ma to kluczowe znaczenie dla żywotności naszego urządzenia.

Uważaj co wlewasz!

Nie bez znaczenia jest też to, jaką wodę wlewamy do ekspresu ciśnieniowego. Jeśli chcesz uniknąć zakamienienia ekspresu oraz uzyskać idealny smak kawy, musisz używać wody, która nie jest zbyt twarda, ale nie jest też wodą mineralną. W domowych warunkach idealnym rozwiązaniem jest zakup wody źródlanej lub używanie tej kranowej, po uprzedniej filtracji w dzbanku filtrującym (jeśli urządzenie ma własny filtr, możemy ten etap pominąć). Pamiętajmy, że woda w pojemniku ekspresu nie powinna stać dłużej niż 48 h. Mogą się w niej zbierać zanieczyszczenia z powietrza oraz namnażać drobnoustroje.

Konserwacja ekspresu ciśnieniowego a jakość kawy

W odpowiedzi na pytanie, jak dbać o ekspres ciśnieniowy nie może zabraknąć także wskazówki o regularności. Wszystkie przedstawione powyżej czynności warto wykonywać przykładowo raz w tygodniu (a odkamieniać co drugi tydzień). Odpowiednio zadbany i utrzymany w perfekcyjnej czystości sprzęt odwdzięczy się bezawaryjnością i prawidłowym funkcjonowaniem. Dzięki odrobinie wysiłku możesz cieszyć się pyszną kawą przez długie lata.